VYŠETŘENÍ DIASTÁZY

Diastáza přímých břišních svalů (musculus rectus abdominis) znamená jejich rozestup v místě vazivového pruhu - linea alba. Jelikož je linea alba vazivovým spojením všech břišních svalů, je s jejím rozestupem narušena i jejich souhra. Když se svaly rozestoupí, vazivo se roztáhne do stran a tím se ztenčí a oslabí. Pak je zde riziko problémů špatného držení těla, vystouplého břicha, vzniku pupeční kýly, inkontinence, bolestech hlavy, zažívacích potíží (reflux, plynatost)....

Diastáza může vzniknout v úrovni pupíku, pod úrovní pupíku, nad pupíkem nebo v celém průběhu linea alba viz. obrázek níže.

Tento problém často řeší ženy po porodu, ale může vzniknout u kohokoliv bez ohledu na věk a pohlaví. Diastázu mohou mít i muži při provádění nevhodných cviků nebo u starších lidí v důsledku stárnutí, obezity. Mohou ji mít i sportovci. Také může vzniknout u dětí (špatné a časté sezení v autosedačce, lehátku anebo v horší kvalita motorického vývoje). Může vzniknout i u osob se zvýšenou získanou nebo vrozenou hypermobilitou, po častých operačních zákrocích v oblasti břišní stěny a u lidí se sedavým zaměstnáním.

VYUŽÍVÁM POPORODNÍ ŠÁTKOVÁNÍ I KINEZIOTEJPING BŘIŠNÍCH SVALŮ NA OVLIVNĚNÍ DIASTÁZY A JIZVY PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU.

Jak poznáte, že můžete mít diastázu?

Byla jste těhotná a vaše břicho zůstalo po každém těhotenství větší a stále vypadáte, jako těhotná?

Pravidelně cvičíte, děláte aerobní aktivity, cvičíte cviky na hluboký stabilizační systém (core), ale Vaše břicho je stále velké?

Trpíte bolestmi zad nebo Vás trápí trávicí potíže?

Máte vystouplý pupík, i když byl dříve zapadlý?

Trpíte občasným únikem moči, pokud zakašlete, smrkáte nebo cvičíte?

Pokud Vás trápí jeden z výše problému, tak se neváhejte objednat. Ráda Vás vyšetřím a pobavíme se jak pomoci.

Při první návštěvě se budeme věnovat vyšetření diastázy palpačně i ultrasonograficky a následně jejímu ovlivnění.

Diastáza je často vnímaná jako esteticko-kosmetický problém, ale má mnohem hlubší dopad na zdraví než si myslíme.

Chtěla bych více upřednostnit maminky s diastázou, která přetrvává v období po porodu.


Přijít můžete i s miminkem a rovnou se pobavíme o jeho motorickém vývoji, jak správně s miminkem cvičit a motivovat ho.

Kontrolu rozestupu břišních svalů obvykle dělá gynekolog po kontrole šestinedělí. Nebo můžete přijít ke mně na vyšetření bez poukazu. Pokud je něco v nepořádku, doporučuji nápravu břišní stěny pomocí spolupráce s lékařem, kdy Vám vypíše i FT poukaz k rehabilitaci ( můžete u mne uplatnit pouze, pokud máte pojištění u pojišťovny VZP 111, PMV 211 a RBP 213 s nimiž mám smlouvu. Jinak se hradí terapie hotově.)

Teprve pak by měla následovat cesta k trenérovi na cvičení a zpevnění břišních svalů.